Skupenstvá vody na Islande I. Voda

06.12.2021

Island je krajina kontrastov a paradoxov. A voda je jedným z najväčším paradoxom Islandu. Aj preto sa jej oplatí venovať viac času. Island je jedna z mála krajín na svete, kde sa stretnete s vodou vo všetkých podobách skupenstva a to v tej najúžasnejšej podobe, akú voda vie vytvoriť.

Ostrov uprostred oceánu

Vodu si prirodzene spájame s tekutinou a tekutou podobou. Nuž Island je ostrov a oceánu si užijete v tej najrozličnejšej podobe. Oceán dokáže vsunúť neuveriteľné príbehy do prírodného aj ľudského prostredia. Napríklad keď máte objednanú plavbu za veľrybami, ale dvakrát Vám ju zrušia kvôli nebezpečnému počasiu. Alebo keď sa v Reykjaviku pýtate v jasnom slnečnom počasí, kedy sa ani lístok na pár mestských stromoch nepohne, na výlet za veľrybami, a povedia vám, že dnešná exkurzia sa nekoná kvôli poveternostným podmienkam nevyhovujúcim.

Vlny na "pokojnom mori"
Vlny na "pokojnom mori"

Máte problém uveriť tomu, veď je úplné bezvetrie. Ale máte zážitok spred troch dní, kedy loď na inom mieste Islandu vyrážala za mierneho vánku. O pár kilometrov ďalej vo fjorde ste na hornej palube mali dojem, že sa zapíšete do histórie firmy. Pár minút predtým sprievodkyňa v rámci bezpečnostných pokynov spomínala používanie záchranného kruhu. Pri tej príležitosti spomenie, že ak by ste vypadli z lode a použitie záchranného kruhu by bolo nutné, boli by ste prvým v histórii firmy. Keď sa loď bokom k vlnám nahne tak, že zo zúženej hornej poluby pozerá rovno do vĺn, máte dojem, že šanca byť v niečom prvý tu je.

Vlny na Reynisfjara Beach
Vlny na Reynisfjara Beach

Ďalším prírodným vodným úkazom sú vlny. Našinec má oveľa viac skúseností z morského pobrežia ako oceánskeho a tak informácie, že prístup na pláž je zakázaný alebo varovanie o nebezpečenstve vĺn berie tak trochu na ľahkú váhu. Keď potom pri silnom vetre stojí na čiernej pláži so tromi autobusmi výletníkov má dilemu, čo pozorovať. Veľké kopce bielej peny, ktorá sa rozvíja o skaly pred pobrežím alebo utekajúcich turistov, ktorých prekvapí vlna a zaplaví im topánky. A vzápätí zistíte, že utekáte aj vy, pretože tá ďalšia vlna bola rekordérka a vyhnala aj vás. Našťastie svoje veci sme nosili takmer stále so sebou, takže prvá pomoc v podobe výmeny ponožiek a topánok bola poruke.

Na Islande máte úžasnú možnosť pozorovať stavebné schopnosti vody. Môžete pritom precestovať celú Európu. Môžete vidieť nórske fjordy, keď ste asi kilometer od miesta, ku ktorému sa autom dostanete asi o pol hodinu, keď prejdete 20 km fjord. Za rohom vás čakajú írske a britské útesy, keď vlny sú od vás vzdialené horizontálne možno 10-20 metrov, vy však stojíte asi sto metrov nad morom. Stačí aby ste vyšli na jeden z kopcov, ktoré ako by niekto ako guličky rozhodil po Islande, napríklad známy Darholey a zvrchu vidíte desaťkilometrové pláže široké kilometer aj dva, ktoré sú profilom porovnateľné s plážami Francúzska či Baltu. A medzitým kamenisté pobrežie plné skál a kameňov ako v Chorvátsku alebo strmé úbočia padajúce priamo do mora ako v Taliansku a na Cote d´Azur.

Pohľad z Dyrholaexy na Reynisfjara
Pohľad z Dyrholaexy na Reynisfjara
Dyrholaey skaly z Games of Thrones
Dyrholaey skaly z Games of Thrones
Dyrholaey pohľad na pláže
Dyrholaey pohľad na pláže

V Dyrhólaey napríklad dostanete tri v jednom. Na jednej strane vidíte dlhé a široké pláže letovísk. Sami stojíte na útese, ktorý sa dá porovnávať s útesmi na britských ostrovoch a vľavo pozorujete vysoké s na druhej strane útesy britských ostrovov. A medzi tým pred sebou vidíte úžasné sochárske dielo kolektívu morských vĺn a severského vetra, ktoré sa dostalo spolu s čiernymi plážami aj do Games of Thrones.

Jediné čo pravdepodobne nezažijete na Islande a čo k moru patrí je kúpanie sa v mori. Áno videli sme ponuku potápania, napríklad stránka https://www.dive.is/dive-sites uvádza najlepšie miesta pre potápanie pri pobreží alebo vo vnútrozemí Islandu. Technické vybavenie a moderné obleky určite dokážu kompenzovať riziká studenej vody. Že táto zábava nie je tým tropickým výletom za trochou dobrodružstva sa dá predpokladať aj to, že tá zábava nebude veľmi lacná.

Sladká voda

Druhú časť vody tvorí sladkovodná. Opäť by ste málokde na svete našli také spektrum vodných atrakcií ako na Islande. Malé rieky takmer potôčiky, ktoré sa vinú krajinou, ako aj veľké burácajúce rieky, ktoré počujete v islandskom tichu dlho dopredu.

Nájdete tu ľadovcové jazerá, ktoré vznikli pred pár desaťročiami a neustále sa zväčšujú vďaka klimatickému otepľovaniu ako aj jazerá, ktoré vznikli pred tisíckami rokov zatopením časti územia a spolu s falošnými sopkami a vytvárajú bizarnú krajinu vhodnú pre Tolkienovu Stredozem. Nájdete tu aj umelé jazerá, kam sa vypúšťa odpadová voda z geotermálnych elektrární a ktoré čiastočne slúžia ako termálne kúpaliská pre široku verejnosť, ale aj termálne jazerá, ktoré identifikujete iba na základe špecifickej farby vody. Jazero nájdete v krátery sopky aj v malej štrbine v skalách, kde Vás upozornia, že teplota vody je pre človeka nebezpečná. Nuž aj v inej krajine veľkosťou porovnateľnou s Maďarskom nájdete rôzne prírodné úkazy a vodné výtvory, ale na Islande je voda všadeprítomná.

Hora nad jazerom Myvatn na severe Islandu
Hora nad jazerom Myvatn na severe Islandu
Grjotagja - jazierko s horúcou vodou.
Grjotagja - jazierko s horúcou vodou.
Odpadová voda geotermálnej elektrárne pri jazere Myvatn
Odpadová voda geotermálnej elektrárne pri jazere Myvatn


A potom sú tu vodopády. Vodopády na Islande je téma sama osebe a preto sa jej budeme venovať minimálne v jednom samostatnom blogu.

Voda sa nachádza ešte v jednej podobe, ktorá stojí za zmienku a to je atmosferická voda. Ak na Islande nezmoknete tak ste buď dieťa šťasteny alebo ste nevyšli z hotela. Všetky príručky o Islande, ktoré sme si preštudovali pri príprave našej cesty hovorili pozor na dážď. Na dážď sa pozor dávať nedá, proste príde. Neviete odkiaľ ani neviete kedy. Pri ceste k ceste k ľadovcovému jazeru, ktoré sme oblavili iba náhodou sa vám zdá ako sa hovorí v našom obľúbenom filme, že s toho mráčka nezaprší. Za 15 minút ste radi, že ste mali auto iba 300 metrov od jazera , takže nasledujúcich 20 km by malo stačiť na vysušenie.

ľadovcové jazero - jazero, pri ktorom sme zmokli za tri minúty.
ľadovcové jazero - jazero, pri ktorom sme zmokli za tri minúty.

A za vysušenie to stojí, pretože Vás čaká ďalšia atrakcia, kde voda v podobe ľadu vytvorila bizarnú krásu. 


PS: Fotografie boli urobené na automatický režim. Sú zmenšené a neboli žiadnym spôsobom upravované.